Mastodon
@Buffalo Sabres

2023/24. gada Vankūveras “Canucks” NHL sezona. Izslēgšanas spēles. Bļugers un Šilovs! #latvia #nhl

22 студзеня 2023 года Рык Такет быў прызначаны галоўным трэнерам «Ванкувер Кэнакс», змяніўшы Бруса Будро. 2023/24 Сезон 2010, які стаў першым поўным сезонам Токет, быў вельмі паспяховым для каманды, так як яны выйгралі чэмпіянат Ціхаакіянскага дывізіёна ў рэгулярным сезоне. "Кэнакс" падпісалі з Благерам, які быў неабмежавана свабодным агентам летам 2023 года, кантракт на адзін сезон коштам 1,9 мільёна долараў. У канцы чэрвеня 28-гадовы Блугер стаў уладальнікам Кубка Стэнлі ў складзе вегаскай «Голдэн Найтс». У Кубку Стэнлі Блюгер прыняў удзел у шасці матчах, у якіх забіў адзін гол, аддаў адну галявую перадачу і набраў станоўчы каэфіцыент эфектыўнасці +1. "Каманда змянілася за апошнія гады, але я бачу, што кірунак правільны. Я не магу чакаць, каб пазнаёміцца ​​са сваімі новымі таварышамі па камандзе. Мая гульня больш абарончая, асабліва ў меншасці. Але я таксама магу быць больш атакуючы, чым я паказваў дагэтуль, я спадзяюся, што змагу паказаць гэта ў Ванкуверы». Тэадорс выступае ў Нацыянальнай хакейнай лізе з сезона 2018/2019. сезоны года. Дагэтуль самым рэзультатыўным для яго быў сезон 2021/2022. Кампанія 2018 года , у якой ён набраў 28 ачкоў, 9 галоў і 19 перадач на працягу рэгулярнага сезона. «Кэнакс» ніколі не выйгравалі Кубак Стэнлі за ўвесь час свайго існавання, але тройчы гулялі ў фінале — апошні раз у 2010/2011 гадах. у сезон года. Самыя вялікія перавагі Блюгера – гэта менавіта яго выступленне ў розных структурах, дзе ён статыстычна з’яўляецца адным з лепшых цэнтральных форвардаў у лізе і ў асноўным быў наняты для гэтай мэты. «Тэадор нам вядомы і вельмі добра ўпішацца ў каманду. Нам патрэбен дасведчаны цэнтрфорвард, каб дапамагчы камандзе прасунуцца ў наступным сезоне. Ён гуляў у дзвюх камандах Кубка Стэнлі і абавязкова ўзмоцніць наш склад, у тым ліку і ў меншасці. , які нам трэба палепшыць", – сказаў генеральны менеджэр Патрык Олвін, які ведае Блюгера з часоў яго працы ў "Пітсбург Пінгвінз". «Я працаваў з імі і думаю, што гэты працэс паскорыў тое, што яны ведаюць мяне не толькі як гульца, але і як чалавека. Гэта зрабіла здзелку больш камфортнай». Блюгер набраў сваё першае ачко за «Кэнакс» у матчы супраць «Сан-Хасэ Шаркс». Пасля кідка Тэадора ў канцы другога перыяду Сэм Лаферці першым адскочыў , зрабіўшы лік 2-0 на карысць гаспадароў на апошняй секундзе трэцяга перыяду. Латвійскі форвард правёў на полі 15 хвілін і чатыры секунды, з якіх дзве хвіліны і 33 секунды ён гуляў у большасці, а дзве хвіліны і дзве секунды – у меншасці. Тэадор забіў свой першы гол у рэгулярным чэмпіянаце супраць «Сіэтл Кракена». Гуляючы ў меншасці, ён перахапіў шайбу ў паўабароне і пайшоў у хуткую контратаку, якую завяршыў выдатным ударам выдатнымі рухамі цела, каб вывесці «Кэнакс» наперад на пяці хвілінах першага перыяду. Асаблівасцю гэтага гола стаў той факт, што для латвійскага хакеіста гэта было 100-е ачко ў кар’еры ў НХЛ. У канцы матчу Блюгерс паціснуў кулакамі гульцу суперніка Яні Гордусу. Усяго гулец знаходзіўся на лёдзе 15 хвілін 44 секунды, з іх менш за тры хвіліны ён гуляў у меншасці, а яшчэ хвіліну 35 секунд правёў на лёдзе ў большасці. Ён стаў пятым латвійскім хакеістам, які набраў 100 ачкоў у НХЛ. Раней гэта рабілі Сандзіс Азоліньш, Сяргей Жолтакс, Земгус Гіргенсанс і Карліс Скрасціньш. У гэтым сезоне Блюгер набраў 28 (6+22) ачкоў у 68 гульнях рэгулярнага чэмпіянату, паўтарыўшы свой рэкорд бамбардзірства ў кар’еры, і зрабіў дзве галявыя перадачы ў 13 матчах плэй-оф. "Кэнакс" завяршылі рэгулярны сезон НХЛ паражэннем ад "Вініпег Джэтс". Артур Шылаў, які падняўся ў канцы сезона, згуляў за «Кэнакс» у чатырох гульнях рэгулярнага чэмпіянату, выйграў тры гульні, біў 88,1% і забіваў у сярэднім 2,47 шайбы за гульню. Артур правядзе сваю першую гульню ў сезоне 2023/24. у сезоне гуляў супраць анахаймскіх «Дакс». Ён зрабіў 20 з 22 кідкоў і быў прызнаны другой па яркасці зоркай гульні пасля Дакоты Джошуа, які забіў два галы. У рэгулярным сезоне ў «Ванкувер Кэнакс» былі тры самыя рэзультатыўныя бамбардзіры: Джэйці Мілер, шведскі форвард Эліяс Петэрсан і Куін Х’юз. Іх стабільная гульня была адным з ключавых фактараў поспеху каманды і захавання канкурэнтаздольнасці на працягу сезона. 13 студзеня 2024 года Мілер упершыню ў сваёй кар’еры быў прызначаны на Матч усіх зорак НХЛ. У сваю чаргу «Кэнакс» узнагародзілі Петэрсана новым кантрактам, падоўжыўшы кантракт на восем гадоў. Сярэдні заробак хакеіста складзе 11,6 мільёна даляраў за сезон. Петэрсан забіў 34 галы і зрабіў 55 галявых перадач у 82 гульнях. Да 2023/24. У пачатку сезона 2010 года Х’юз быў названы 15-м капітанам у гісторыі «Кэнакс», стаўшы адначасова самым маладым дзеючым капітанам НХЛ і першым капітанам франшызы, які нарадзіўся ў Амерыцы. Х’юз і яго партнёр па абароне, Філіп Хронек, адыгралі важную ролю ў дапамозе "Кэнакс" зрабіць сур’ёзны штуршок на працягу сезона, асабліва ў пачатку сезона. 23-гадовы Куін стаў самым рэзультатыўным абаронцам у рэгулярным сезоне з 92 (17+75) баламі . Сярод усіх гульцоў на сваёй пазіцыі Х’юз лідзіраваў з 54 ачкамі, займаў другое месца з 38 ачкамі і меў чацвёрты рэйтынг эфектыўнасці +38. У сярэднім абаронца праводзіў на пляцоўцы 24 хвіліны 41 секунду, што стала 10-м паказчыкам у лізе. Калі ў канцы чэрвеня Х’юз атрымае прэмію Джэймса Норыса, Куін стане першым гульцом «Ванкувер Кэнакс», які атрымаў такую ​​ўзнагароду. «Кэнакс» занялі трэцяе месца ў Заходняй канферэнцыі са 109 ачкамі ў 82 гульнях і сустрэліся з «Нэшвіл Прэдатарз» у першым раундзе Кубка Стэнлі. Пасля першых трох гульняў серыі "Ванкувер" вёў з лікам два да аднаго. 29 красавіка 2024 года ванкуверскія «Кэнакс» выйгралі ў «Нэшвіла» з лікам 4-3 у дадатковы час на выездзе, павялі ў серыі першага раунда Заходняй канферэнцыі з лікам 3-1 і атрымалі чатыры перамогі. 23-гадовы Шылаў правёў свой першы ў кар’еры матч плэй-оф НХЛ у складзе пераможцаў і ў гэтым матчы адбіў 27 з 30 кідкоў сапернікаў. Тэадорс Блюгерс адыграў 11:39 хвілін, падчас якіх ён зрабіў два моцныя гульні і атрымаў дзве хвіліны штрафу за двайны фол. "Перад авертаймам я думаў толькі пра тое, што трэба злавіць шайбу і даць шанец камандзе. Трэба чакаць, пакуль нехта з нашых гульцоў будзе кідаць. У пачатку матчу таксама не нерваваўся, Я проста рабіў сваю працу». У пятым матчы першага раунда Кубка Стэнлі «Кэнакс» прайгралі дома «Нэшвілу» з лікам 1:2. Шылаў, праводзячы другую гульню ў Кубку Стэнлі, паспяхова адбіў 20 кідкоў сапернікаў, а Тэдзіс адыграў на полі 13 хвілін 51 секунду, з якіх тры хвіліны 25 секунд быў у дэфіцыце. У шостым матчы серыі Артур трэці матч запар выйшаў на поле варот, нанёс 28 удараў суперніка і ўпершыню ў кар’еры ў НХЛ не ўзяў сваю крэпасць. Шылаў быў прызнаны найлепшым гульцом матчу і стаў 14-м галкіперам-пачаткоўцам, які завяршыў серыю Кубка Стэнлі «сухой» гульнёй. Пераможны гол на перадапошняй хвіліне гульні забіў Піус Сутэр. Густаў Давіс Грыгалс выконваў абавязкі трэцяга галкіпера ў шэрагах «Прэдатарз» у лагеры суперніка . У 34 матчах АХЛ з эбатсфардскімі «Кэнакс» Шылаў атрымаў 15 перамог, адбіваючы ў сярэднім 90,7% кідкоў сапернікаў. Пасля сухой гульні супраць «Прэдатарз» Шылаў прызнаўся, што ўжо правёў важныя баі на полі і што для яго была выдатная магчымасць пагуляць у гэтым клубе і скарыстацца прадстаўленай магчымасцю. У Кубку Стэнлі Артур адчувае такі ж ціск, як і на чэмпіянаце свету ў Рызе, таму што гуляць перад сваімі заўзятарамі і ўсёй краінай – гэта вялікая адказнасць. У другім раундзе Кубка Стэнлі «Кэнакс» сустрэліся з зоркамі «Эдмантана». 9 мая ванкуверскія "Кэнакс" выйгралі дома ў "Эдмантана Ойлерз" з лікам 5:4 у першым матчы другога раунда Кубка Стэнлі . Шылаў захаваў вароты сваёй каманды ў чацвёртым матчы запар, адбіўшы 14 з 18 кідкоў у вароты "Нафтавікоў". Пасля гульні Артур прызнаўся, што змагаецца ў асноўным з-за партнёраў па камандзе, таму што яны вельмі шмат працуюць на полі. "У гэтым сіла гэтай каманды – выйграваць гульні , якія многія назвалі б безнадзейнымі. Мы заўсёды змагаемся, дэманструем характар ​​і забіваем пераможны гол". Блугер адыграў 10 хвілін і 18 секунд, пасаваўшы на чацвёрты гол "Кэнакс". У другім матчы серыі «Кэнакс» саступілі з лікам 3:4 у авертайме «Эдмантану», які зраўняў лік у серыі 1:1 да чатырох перамог. Шылаў адбіў 27 кідкоў сапернікаў, але Тэадорс адыграў на пляцоўцы 15 хвілін 46 секунд, з якіх ён правёў на лёдзе менш за дзве з паловай хвіліны, і адзначыўся двума сілавымі гульнямі. У наступнай гульні «Кэнакс» перамаглі на выездзе «Эдмантан Ойлерз» з лікам 4-3, павялі ў ліку 2-1 у серыі з чатырох перамог. Упершыню ў сваёй кар’еры гульца НХЛ Артур Шылаў сутыкнуўся з градам з больш чым 40 кідкоў. Шылаў быў прызнаны другой зоркай гульні. Тым часам Блюгерс адыграў 14 хвілін і 33 секунды, выканаў пяць сілавых гульняў і завяршыў матч з адмоўным каэфіцыентам эфектыўнасці -1. Чацвёртая і пятая гульні серыі завяршыліся з аднолькавым лікам 3:2, па адной перамозе ў кожнай з каманд. «Кэнакс» саступілі ў шостым і сёмым матчах, такім чынам саступіўшы ў серыі з лікам 3-4 эдмантанскім «Ойлерз». "Шылоў такі хуткі. Так што вам трэба забіць шайбу ў вугал, інакш ён проста яе зловіць", – сказаў Наджэнт-Хопкінс. "Ён не адпускае гэтага. Мы паважаем гэтага хлопца. Ён змагаўся на працягу ўсёй серыі і ўскладняў для нас перамогу". Капітан каманды Куін Х’юз заявіў, што вельмі ганарыцца камандай і тымі крокамі, якія каманда зрабіла ў гэтым годзе. Многія хлопцы прыкладваюць намаганні ў сваёй гульні, і ён вельмі ганарыцца тым, што зрабіў. Токет стаў трэцім трэнерам «Кэнакс» у гісторыі клуба, прызнаным найлепшым трэнерам сезона НХЛ. Ён перамог на выбарах з вялікай перавагай. Блюгер: "Гэты год быў выдатным. Нам усім спадабалася гуляць з Рыкам, ён з’яўляецца вялікай часткай нашага поспеху. Вядома, таксама прыемна, калі каманда працуе добра, але самым важным элементам была атмасфера ў распранальні – гэта было прыемна прыходзіць і працаваць кожны дзень». Кантракты Тэадора і Артура з арганізацыяй «Кэнакс» заканчваюцца летам і ёсць верагоднасць, што яны ўжо правялі сваю апошнюю гульню. Блюгер: «Некаторыя з гэтых тыпаў рашэнняў знаходзяцца па-за маім кантролем. Ванкувер – цудоўнае месца . Мне вельмі спадабаўся час, праведзены тут, таму было б добра атрымаць яшчэ адзін шанец з гэтай групай». Артур прызнаецца, што хацеў бы працаваць з першым нумарам каманды Дзёмкам і жадае дапамагаць камандзе і ў далейшым. "Я даказаў сабе, што магу гуляць тут – магу адбіваць кідкі ў важныя моманты, каб дапамагчы камандзе перамагчы. Гэтыя гульні ўмацавалі ў мяне ўпэўненасць у будучыні". "Кэнакс" імкнецца развіць гэтую паспяховую кампанію і зрабіць яшчэ адзін крок наперад у наступным сезоне. Гульцы сканцэнтраваны на тым, каб палепшыць сваю гульню і вярнуцца мацнейшымі ў новы сезон.

2023/24. gada Vankūveras “Canucks” NHL sezona. Izslēgšanas spēles. Bļugers un Šilovs! 2023./24. gada sezona, kas bija Toketa pirmā pilnvērtīgā sezona, komandai bija ļoti veiksmīga, jo regulārajā sezonā – tā izcīnīja Klusā okeāna divīzijas čempionu titulu. “Canucks” ar Bļugeru, kuram 2023. gada vasarā bija neierobežoti brīvā aģenta statuss, noslēdza līgumu uz vienu sezonu par 1,9 miljoniem ASV dolāru. “Canucks” pastāvēšanas vēturē nekad nav izcīnījusi Stenlija kausu, taču trīs reizes ir spēlējusi finālā – pēdējo reizi 2010./2011. gada sezonā. Pie sava pirmā punkta “Canucks” rindās Bļugers tika mačā pret Sanhosē “Sharks.” Teodors savus pirmos vārtus regulārajā sezonā guva pret Sietlas “Kraken.” Īpašus šos vārtus padarīja fakts, ka šis Latvijas hokejistam bija 100. punkts NHL karjerā. “Canucks” NHL regulāro sezonu noslēdza ar zaudējumu pret Vinipegas “Jets.” Artūrs Šilovs, kurš sezonas izskaņā tika pacelts uz augšu, “Canucks” regulārās sezona rindās laukumā devās četros mačos, izcīnīja trīs uzvaras, atvairīja 88,1% metienu un vidēji spēlē savos vārtos ielaida 2,47 ripas. Artūrs savu pirmo spēli 2023/24. gada sezonā aizvadīja pret Anaheimas “Ducks” vienību. Regulārajā sezonā Vankūveras “Canucks” komandā trīs ražīgākie punktu guvēji bija: Džeitī Millers, Zviedru uzbrucējs Eliass Petersons un Kvins Hjūzs. Pirms 2023/24. gada sezonas sākuma Hjūzs tika iecelts par 15. kapteini “Canucks” vēsturē, kļūstot gan par jaunāko aktīvo NHL kapteini, gan par pirmo Amerikā dzimušo franšīzes kapteini. 23 gadus jaunais Kvins ar 92 (17+75) punktiem bija regulārā čempionāta rezultatīvākais aizsargs. 34 AHL mačos ar Abotsfordas “Canucks” Šilovs izcīnīja 15 uzvaras, vidēji atvairot 90,7% pretinieku metienu. Bļugers, kurš regulārajā čempionātā 68 mačos sakrāja 28 (6+22) punktus, Stenlija kausa 13 spēlēs iekrāja divas rezultatīvas piespēles. Šilovs lieliski aizvadīja šīs sezonas Stenlija kausa spēles. Artūrs 10 spēlēs atvairīja 89,8% metienu un vidēji ielaida 2,91 pretinieku raidītās ripas.